30 let svobodného skautingu.

Po 17. listopadu nás čeká ještě jedno, vyloženě skautské sametové výročí. Před 30 lety totiž skauti nelenili a hned dva týdny po revoluci obnovili svou organizaci. 2. prosince 2019 = 30 let skautské svobody! Přečtěte si, jak se můžete zapojit.

Oslavy v Praze

11:00 Mše svatá ke 30 letům svobodného skautingu

Mše bude sloužena jako poděkování za svobodu a za uplynulých 30 let v kostele Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu. Celebruje Mons. prof. Tomáš Halík.

15:00 Vycházka se Skautským archivem

S vedoucím Skautského archivu Romanem Šantorou – Bobem se vydáme po stopách obnovy Junáka v Praze. Začneme u Hlavního nádraží a skončíme okolo 17:00 u Městské knihovny.

19:00 Premiéra filmu Hledání lilie

Premiéra v Praze proběhne dokonce na dvou místech. Přispěvatelé na Hithitu a vzácní hosté budou pozváni na slavnostní večer v Městské knihovně v Praze – tam, kde to před třiceti lety vše začalo. Pro všechny ostatní chystáme promítání filmu také v kině Světozor.

Aktuality o všech těchto událostech budou přibývat ve facebookové události.

Oslavy v celé ČR

Chceme, aby se ještě ten den promítalo a slavilo i u vás. Ve vašem městě, ve vašem kině, ve vašem kulturním domě, ve vaší klubovně. Zamluvte prostor, pozvěte pamětníky a zanechte nám o tom informaci na webu co nejdříve! Budeme vám k dispozici s veškerou podporou, plakáty, radami a nakonec samozřejmě samotným natočeným filmem.

Více než 80 míst už se zapojilo, podívejte se na mapu, kde všude se bude promítat!

Můžete taky zapojit výročí do vašeho programu nebo připravit výstavu, kterou stačí jen vytisknout.

Hledání lilie

Když se v listopadu 1989 zhroutil komunistický režim, zažívali čeští skauti stejnou euforii jako všichni (nebo skoro všichni) ostatní – po desítkách let skončil politický dohled, zákazy, špehování a persekuce, konečně bylo možné budovat hnutí v úplné svobodě. Ukázalo se, že obnova nebude snadná: že je třeba vyrovnat se s minulostí, v níž každý obstál jinak, se světem, který se snad až příliš rychle měnil, s novými trendy v pedagogice a v technologiích, s otázkami víry v jedné z nejsekularizovanějších společností… Jakou cestou a jakými peripetiemi prošel český skauting v polistopadové době? Odpovědi hledá dokumentární film Adama Drdy a Viktora Portela, v mnohém navazující na jejich předchozí snímek Skauti bez lilie.

Těšíme se na oslavy i na film a těšíme se, že u toho budete s námi.

Za Skautský institut
Jakub Ambrozek – Mravenec

Podobné články:

Registrace se blíží – přijďte na seminář!

Čeká Tě registrace, ale nevíš, jak na SkautIs? Potřebuješ propojit účet? Registrovat členy ve svém oddíle? Vytvořit novou registrační kategorii? Nepiš na podporu, PŘIJĎ NA SEMINÁŘ! Metodický seminář proběhne 7. ledna 2020 18:00-20:00 hod v Praze, ve 2. patře Skautského Institutu v Kreativním centru a je určený pro všechny, kteří se chtějí seznámit s registrací přes SkautIs nebo si před registrací…

Žižkovský jarní kilometr s legendou českého skautingu

Kolik příležitostí se nám naskýtá, abychom se po zajímavých místech pražského Žižkova mohli projít ve společnosti tak zaníceného místního patriota a pamětníka, jakým je nestarší český skaut Eduard Marek, známý i pod přezdívkou Hroznýš? Taková ojedinělá akce – poznávací vycházka Žižkovský jarní kilometr s legendou českého skautingu – se uskuteční v sobotu 18. května od 11 hodin. Výjimečnost vycházky je i…

Debata o budoucnosti našeho kraje

Přijďte diskutovat o budoucnosti našeho kraje 15. 5. 2019 od 18:00 ve velké zasedačce na ústředí (Senovážné náměstí 24, 4. patro). Společně se podíváme na fungování kraje v následujících otázkách: Co má být jeho smyslem, hlavní náplní činnosti – má jen zaštiťovat nutné minimum (např. dotace a granty, registraci), nebo jeho posláním má být něco většího? Jaké mají být…