30 let svobodného skautingu.

Po 17. listopadu nás čeká ještě jedno, vyloženě skautské sametové výročí. Před 30 lety totiž skauti nelenili a hned dva týdny po revoluci obnovili svou organizaci. 2. prosince 2019 = 30 let skautské svobody! Přečtěte si, jak se můžete zapojit.

Oslavy v Praze

11:00 Mše svatá ke 30 letům svobodného skautingu

Mše bude sloužena jako poděkování za svobodu a za uplynulých 30 let v kostele Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu. Celebruje Mons. prof. Tomáš Halík.

15:00 Vycházka se Skautským archivem

S vedoucím Skautského archivu Romanem Šantorou – Bobem se vydáme po stopách obnovy Junáka v Praze. Začneme u Hlavního nádraží a skončíme okolo 17:00 u Městské knihovny.

19:00 Premiéra filmu Hledání lilie

Premiéra v Praze proběhne dokonce na dvou místech. Přispěvatelé na Hithitu a vzácní hosté budou pozváni na slavnostní večer v Městské knihovně v Praze – tam, kde to před třiceti lety vše začalo. Pro všechny ostatní chystáme promítání filmu také v kině Světozor.

Aktuality o všech těchto událostech budou přibývat ve facebookové události.

Oslavy v celé ČR

Chceme, aby se ještě ten den promítalo a slavilo i u vás. Ve vašem městě, ve vašem kině, ve vašem kulturním domě, ve vaší klubovně. Zamluvte prostor, pozvěte pamětníky a zanechte nám o tom informaci na webu co nejdříve! Budeme vám k dispozici s veškerou podporou, plakáty, radami a nakonec samozřejmě samotným natočeným filmem.

Více než 80 míst už se zapojilo, podívejte se na mapu, kde všude se bude promítat!

Můžete taky zapojit výročí do vašeho programu nebo připravit výstavu, kterou stačí jen vytisknout.

Hledání lilie

Když se v listopadu 1989 zhroutil komunistický režim, zažívali čeští skauti stejnou euforii jako všichni (nebo skoro všichni) ostatní – po desítkách let skončil politický dohled, zákazy, špehování a persekuce, konečně bylo možné budovat hnutí v úplné svobodě. Ukázalo se, že obnova nebude snadná: že je třeba vyrovnat se s minulostí, v níž každý obstál jinak, se světem, který se snad až příliš rychle měnil, s novými trendy v pedagogice a v technologiích, s otázkami víry v jedné z nejsekularizovanějších společností… Jakou cestou a jakými peripetiemi prošel český skauting v polistopadové době? Odpovědi hledá dokumentární film Adama Drdy a Viktora Portela, v mnohém navazující na jejich předchozí snímek Skauti bez lilie.

Těšíme se na oslavy i na film a těšíme se, že u toho budete s námi.

Za Skautský institut
Jakub Ambrozek – Mravenec

Podobné články:

Předsněmová diskuze kraje Praha

Buď připraven na krajský sněm! Sněm kraje Praha proběhne 26. 1. 2020 Jsi delegátem tohoto sněmu? Nenechávej rozhodování o důležitých tématech, týkajících se nejen pražského skautingu na poslední chvíli. Přijď 16. 1. 2020 v 19:00 do Skautského institutu. Setkáš se tam s dalšími delegáty a společně prodiskutujeme některá témata, která se na sněmu budou řešit. Pročti si témata celostátní předsněmové diskuze…

25. skautský společenský večera Prahy 2

Přijměte pozvání na 25. skautský společenský večer (Skautský plesPrahy 2). Skautský ples, který přeje tanci! Letos mimořádně ve větších prostorách KD Ládví. Podrobné informace najdeš na stránkách plesu: https://www.skautske-tancovani.cz/ples/ Prodej vstupenek na: http://skautske-tancovani.cz/ples/vstupenky/

Rozvoz Betlémského světla historickou tramvají

I v letošním roce ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Prahy rozvážíme Betlémské světlo historickou tramvají. Speciálně vyzdobená historická tramvaj s vlečňákem bude jezdit v sobotu 21.12.2019 Trasa a předpokládaný časový harmonogram jízdy: 13.00 trasa 1: Výstaviště Holešovice – Strossmayerovo náměstí – Náměstí Republiky – Václavské náměstí – Karlovo náměstí – I. P. Pavlova – Náměstí Míru – Flora…