Betlémské světlo 2017

Letošní motto „Dívat se srdcem.“ je inspirováno specifikem letošního ročníku – je totiž možné získat a mít Betlémské světlo České republice již od 17. 12. 2017 – tedy celých 7 dní před Vánocemi. To dává neuvěřitelně bohaté možnosti, jak Betlémské světlo využít,  kam s ním zajít, kde všude ho  předat (i třeba s doprovodným programem) a hlavně tímto získáváme víc než 7 dní na to, jak udělat s Betlémským světlem radost jiným. Nejlépe je využít tento potenciál dělat radost tím, že myslíme na druhé. Abychom mohli tento potenciál využít, je potřeba „dívat se srdcem“

Betlémské světlo přijede vlakem R 988 z Brna, hl. nádraží do Prahy, hlavní nádraží – bude odjíždět z Brna v 6:20 hod, příjezd do Prahy by měl být (pokud nebudou komplikace po cestě) v 9:49 hod.

Betlémské světlo v katedrále sv. Víta (17. 12. 2017 nedělní ranní mše svatá od 10:00, slouží biskup Václav Malý)

– pokud se do katedrály chystáte, bude skvělé, když si na sebe vezmete kroj nebo šátek

Betlémská tramvaj (neděle 17. 12. 2017 od 13.00 do cca 19.15 hod.) – organizuje PRJ (případné podrobnosti Juan – Petr Brabec, petrbec@volny.cz )

historická tramvaj s lucerničkou, kde si každý bude moci zdarma připálit Betlémské světlo

Plánovaná trasa Betlémské tramvaje (vzhledem k možným změnám nejlépe aktuální na www.dpp.cz)

13.00 trasa 1: Výstaviště Holešovice – Strossmayerovo nám. – Nám. Republiky – Václavské nám. – Karlovo nám. – I. P. Pavlova – Nám. Míru – Flora – Olšanské hřbitovy (vnitřní kolej) příj. 13.45; deponace Olšanské hřbitovy cca 13:45 – 14:20

14.20 trasa 2: Olšanské hřbitovy – Flora – Jiřího z Poděbrad – Muzeum – I. P. Pavlova – Otakarova – Náměstí Bratří Synků (ul. Na Zámecké popř. nástupní) příj. 14.40; deponace Na Zámecké popř. NBS nástupní cca 14:40 – 15:15

15.15 trasa 3: NBS – Albertov – Karlovo nám. – Václavské nám. – Vltavská – Strossmayerovo nám. – Výstaviště Holešovice (vnitřní kolej za výstupní zastávkou) příj. 15.50; deponace Výstaviště Holešovice cca 15:50 – 16:30

16.30 trasa 4: Výstaviště Holešovice – Nádraží Holešovice – Palmovka (ul. Zenklova) – Invalidovna – Křižíkova – Florenc příj. 16.50; deponace Florenc cca 16:50 – 17:30

17.30 trasa 5: Florenc – Bílá Labuť – Václavské nám. – Národní divadlo – Újezd – Anděl – Smíchovské nádraží (vnitřní kolej) příj. 17.50; deponace Smíchovské nádraží cca 17:50 – 18:30

18.30 trasa 6: Smíchovské nádraží – Anděl – Újezd – Malostranská – Hradčanská – Podbaba – Vozovna Střešovice příj. 19.15

Betlémská pošta na náměstí Míru (neděle 17. 12. 2017 od 13 do cca 18 hod.) – organizuje PRJ (případné podrobnosti Martin Adámek – Rumpál, rumpal@skaut.cz)

• rozdávání Betlémské světla příchozím s možností napsat vánoční přání svým přátelům, rodině a tímto způsobem jim předat trochu Betlémského světla
  • každý i donesený pohled bude opatřen pamětním razítkem Betlémského světla a pro děti bude připravena malá dílnička, kde mohou přání nejen napsat, ale i s pomocí vánočních razítek dotvořit

Z Betléma až do středu Prahy: přivítejte s námi Betlémské světlo! (Skautský institut, Staroměstské náměstí neděle 17. 12. 2017 )

Program:

18:00 Ekumenická bohoslužba slova

Bohoslužbu vedou bratři:

– Jan Regner SJ – působí v akademické farnosti u Nejsvětějšího Salvátora, duchovní průvodce
– Petr Jan Vinš –  generální sekretář Ekumenické rady církví, historik, teolog, religionista
– Roman Buchtel – pastor Církve adventistů sedmého dne, člen Odboru duchovní výchovy Junáka – českého skauta

Písněmi doprovází skautští muzikanti od Jezulátka.

19:00 Večerní setkání s Betlémským světlem

Vánoční písně, housle, violoncello, nápoje do zimy, cukroví i slané občerstvení a prostor pro zastavení a přátelský rozhovor. Budeme moc rádi, když se přijdete pochlubit svým cukrovím – a vůbec nemusí být ve tvaru lilie.Prskavky se budou taky hodit!

A pokud si chcete odnést světlo domů, nezapomeňte na špejle a lampičku/lucernu/hřbitovní svíci/skleničku se svíčkou. A díky kroji nebo šátku se všichni pěkně poznáme.

Chtěli byste s akcí v institutu pomoci? Za každou pomocnou ruku budeme opravdu moc rádi! Stačí se ozvat Brambůrce na tel. 731 403 647 nebo mail barbora.trojak@skaut.cz. Děkujeme!

Další místní akce jednotlivých oddílů a středisek po celé Praze jsou k nalezení na http://www.betlemskesvetlo.cz/app/kraj-1.html.