Betlémské světlo 2017

Letošní motto „Dívat se srdcem.“ je inspirováno specifikem letošního ročníku – je totiž možné získat a mít Betlémské světlo České republice již od 17. 12. 2017 – tedy celých 7 dní před Vánocemi. To dává neuvěřitelně bohaté možnosti, jak Betlémské světlo využít,  kam s ním zajít, kde všude ho  předat (i třeba s doprovodným programem) a hlavně tímto získáváme víc než 7 dní na to, jak udělat s Betlémským světlem radost jiným. Nejlépe je využít tento potenciál dělat radost tím, že myslíme na druhé. Abychom mohli tento potenciál využít, je potřeba „dívat se srdcem“

Betlémské světlo přijede vlakem R 988 z Brna, hl. nádraží do Prahy, hlavní nádraží – bude odjíždět z Brna v 6:20 hod, příjezd do Prahy by měl být (pokud nebudou komplikace po cestě) v 9:49 hod.

Betlémské světlo v katedrále sv. Víta (17. 12. 2017 nedělní ranní mše svatá od 10:00, slouží biskup Václav Malý)

– pokud se do katedrály chystáte, bude skvělé, když si na sebe vezmete kroj nebo šátek

Betlémská tramvaj (neděle 17. 12. 2017 od 13.00 do cca 19.15 hod.) – organizuje PRJ (případné podrobnosti Juan – Petr Brabec, petrbec@volny.cz )

historická tramvaj s lucerničkou, kde si každý bude moci zdarma připálit Betlémské světlo

Plánovaná trasa Betlémské tramvaje (vzhledem k možným změnám nejlépe aktuální na www.dpp.cz)

13.00 trasa 1: Výstaviště Holešovice – Strossmayerovo nám. – Nám. Republiky – Václavské nám. – Karlovo nám. – I. P. Pavlova – Nám. Míru – Flora – Olšanské hřbitovy (vnitřní kolej) příj. 13.45; deponace Olšanské hřbitovy cca 13:45 – 14:20

14.20 trasa 2: Olšanské hřbitovy – Flora – Jiřího z Poděbrad – Muzeum – I. P. Pavlova – Otakarova – Náměstí Bratří Synků (ul. Na Zámecké popř. nástupní) příj. 14.40; deponace Na Zámecké popř. NBS nástupní cca 14:40 – 15:15

15.15 trasa 3: NBS – Albertov – Karlovo nám. – Václavské nám. – Vltavská – Strossmayerovo nám. – Výstaviště Holešovice (vnitřní kolej za výstupní zastávkou) příj. 15.50; deponace Výstaviště Holešovice cca 15:50 – 16:30

16.30 trasa 4: Výstaviště Holešovice – Nádraží Holešovice – Palmovka (ul. Zenklova) – Invalidovna – Křižíkova – Florenc příj. 16.50; deponace Florenc cca 16:50 – 17:30

17.30 trasa 5: Florenc – Bílá Labuť – Václavské nám. – Národní divadlo – Újezd – Anděl – Smíchovské nádraží (vnitřní kolej) příj. 17.50; deponace Smíchovské nádraží cca 17:50 – 18:30

18.30 trasa 6: Smíchovské nádraží – Anděl – Újezd – Malostranská – Hradčanská – Podbaba – Vozovna Střešovice příj. 19.15

Betlémská pošta na náměstí Míru (neděle 17. 12. 2017 od 13 do cca 18 hod.) – organizuje PRJ (případné podrobnosti Martin Adámek – Rumpál, rumpal@skaut.cz)

  • rozdávání Betlémské světla příchozím s možností napsat vánoční přání svým přátelům, rodině a tímto způsobem jim předat trochu Betlémského světla
  • každý i donesený pohled bude opatřen pamětním razítkem Betlémského světla a pro děti bude připravena malá dílnička, kde mohou přání nejen napsat, ale i s pomocí vánočních razítek dotvořit

Z Betléma až do středu Prahy: přivítejte s námi Betlémské světlo! (Skautský institut, Staroměstské náměstí neděle 17. 12. 2017 )

Program:

18:00 Ekumenická bohoslužba slova 

Bohoslužbu vedou bratři:

– Jan Regner SJ – působí v akademické farnosti u Nejsvětějšího Salvátora, duchovní průvodce
– Petr Jan Vinš –  generální sekretář Ekumenické rady církví, historik, teolog, religionista
– Roman Buchtel – pastor Církve adventistů sedmého dne, člen Odboru duchovní výchovy Junáka – českého skauta

Písněmi doprovází skautští muzikanti od Jezulátka.

19:00 Večerní setkání s Betlémským světlem

Vánoční písně, housle, violoncello, nápoje do zimy, cukroví i slané občerstvení a prostor pro zastavení a přátelský rozhovor. Budeme moc rádi, když se přijdete pochlubit svým cukrovím – a vůbec nemusí být ve tvaru lilie.Prskavky se budou taky hodit!

A pokud si chcete odnést světlo domů, nezapomeňte na špejle a lampičku/lucernu/hřbitovní svíci/skleničku se svíčkou. A díky kroji nebo šátku se všichni pěkně poznáme.

Chtěli byste s akcí v institutu pomoci? Za každou pomocnou ruku budeme opravdu moc rádi! Stačí se ozvat Brambůrce na tel. 731 403 647 nebo mail barbora.trojak@skaut.cz. Děkujeme!

Další místní akce jednotlivých oddílů a středisek po celé Praze jsou k nalezení na http://www.betlemskesvetlo.cz/app/kraj-1.html.

Podobné články:

Seminář pro Pražské výchovné zpravodaje

SEMINÁŘ PRO PRAŽSKÉ VÝCHOVNÉ ZPRAVODAJE BYL PRO VELMI MALÝ ZÁJEM ZRUŠEN.   V sobotu 13. dubna 2019 se bude konat seminář pro Pražské výchovné zpravodaje. Jde o seminář z projektu pro Podporu výchovných zpravodajů. Plánujeme ho v čase od 13:00 do 17:30 v areálu Na Křížku – Pitterova 3, Praha 3 pro cca 30 účastníků. Seminář je určen pro…

Bratr Hroznýš slaví 102. narozeniny!

Nejstarší žijící aktivní skaut a čestný předseda okresní rady Junáka v Praze 2 Eduard Marek – Hroznýš se v neděli 17. března 2019 dožije neuvěřitelných sto dvou let! I ve svém věku je stále aktivním člověkem a skautem. Na slavnostní shromáždění v rámci březnové okresní rady Junáka Prahy 2 dorazil v úterý 5. března sám tramvají ze schůze Klubu přátel Žižkova,…

EPY DE MYE se blíží! Přijď na koncert folkrockové kapely v rámci celostátní skautské akce Trignis 2019

EPY DE MYE je česká folková a folkrocková kapela (a její členové jsou převážně skauti). Ve své desce KOTLINA kapela zhudebňuje silné příběhy legionářů, odbojářů, výsadkářů, komunistických obětí, nezdolných idealistů, statečných obyčejných lidí, ale také těch, kteří tíhu doby neunesli a zradili. Přijďte si poslechnout silné texty a skvělou hudbu. Koncert proběhne v rámci celostátního vzdělávacího setkání Trignis 2019  o víkendu 1. až…